Kingiidee jõuludeks ehk Õmble ise villasest taaskasutusmaterjalist soe sall

Talvine pööripäev, mil jõululapse sünnipäeva puhul kõik peale tema kinke saavad, läheneb suurel kiirusel. Rohelisema maailmavaatega kodanikke ei rõõmusta võibolla võimalus igasugu kilisevat-kolisevat, vilkuvat ja ühekordselt kasutatavat kraami hunnikute viisi kokku osta. Osavamatel neist on kindlasti kampsikud ja käpikud ammu valmis kootud ning ära pakitud. Tagasihoidlikemate võimetega inimeste jaoks pakun välja ühe kingiidee. Õmble ise vilditud villastest  kampsunitest kokku üks meeleolukas, soe ja pilkupüüdev sall, mis kaitseb kandjat talvise ilma (ja kui äärde punase lõnga ajad, siis ka kurja silma) eest.
Olen alljärgnevalt kirja pannud juhendi sellise imesalli valmistamiseks.

Kõigepealt on sul vaja villaseid kampsuneid. Minimaalselt 60% peaks seal sees kellegi villa olema, et kampsun viltuks. Selleks loodan, et oled kõrvale pannud kõik villased hõlstid, mis sa beebipõlvest peale oled kandnud. Ei! Küsi igaks juhuks ema käest, tema võibolla on. Ei! Järgmiseks helista läbi kõik onud-tädid-tuttavad. Kui peale seda on sul ikka vaid tühjad pihud, siis ma tunnen sulle kaasa, sest teise ringi poodidest on järjest raskem midagi villast leida.

 Uurisin proffide käest, kus nemad oma toormaterjalid saavad. Nimesid nimetamata avaldati, et tasuks uurida nurgataguseid kaltsukaid, kus kaupa mitte iialgi välja ei vahetata ja kaevata sügavamale. Augukesed ja plekid pole probleemiks. Need saad vajadusel välja lõigata või uhke tikandiga katta. Jälgi hoolikalt silte, käsi võib materjali katsudes petta.

TÖÖ KÄIK
1. Viltimiseks tuleb villased hilbud pesumasinasse 60 kraadiga pessu pista. Arvesta, et sellel kuumusel võivad need värvi anda. Heledad ja tumedad ja punased lähevad pessu ikka eraldi, eks.

2. Lõika kampsunid (3-4 keskmist ajavad asja ära) küljeõmblustest lahti. 


3. Pressi tükid ära triikraua aururežiimiga läbi õhukese puuvillakanga.




4. Lõika endale papist žabloonid suurustega 24x24cm, 13x24cm ja13x13cm. 





Paiguta žabloonid kampsunile, märgi piirjooned õmbluskriidiga ära, ning lõika tükid välja. Enna lõika suuremad ruudud ja edasi järjest väiksemad.

5. Moodusta kangatükkidest sulle meeldiv mustrikombinatsioon.










6. Alusta detailide ühendamist väiksematest (13x13cm) tükkidest ja jätka laotud mustri järjekorras. Võid laotud mustrist pilti teha, siis ei pea kõiki tükke kuskil laiali hoidma.

7. Kata ühe kangadetaili serv a 1,5 cm ulatuses järgmisega nihutades ühte detaili teise peale.

8. Kinnita detailid nööpnõeltega, et need õmblemise käigus paigast ei nihkuks.


9. Tükkide ühendamiseks võib kasutada eelpistet (seda kasutatakse tavaliselt traageldamiseks ja märkimiseks, kangal on näha pisted ja pistevahed). Mina kasutasin kolme eelpisterida kõrvuti, et tagada õmbluse vastupidavus ja ilu, hädapärast saab läbi ka kahe pistereaga kõrvuti.


10. Esmalt traagelda eelpistetega kangatükid ühe detaili servast paari millimeetri kauguselt kinni. Mina jätsin pisterea algusesse ja lõppu 2-3cm pikkused lõngaotsad, et sallile jääks karvasem effekt.





11. Pööra töö teistpidi ja tee sama teisel pool teise detaili servaga.



12. Kolmas eelpisterida säti kahe õmbluse vahele, kusjuures pisted ja pistevahed võiks ääre- ja keskmisel ridadel vaheldumisi jääda.





13. Silu ja venita natuke pisteridu, jälgi, et kangas poleks liiga pingule tõmmatud. Lõika lõngaotsad detaili ääres ühepikkuseks. Kui sa ei taha lõngaotsi nähtavale jätta, kinnita need kohe rea alguses ja lõpus.



14. Jätka samal viisil detailide ühendamist, kuni kõik on kokku õmmeldud.




15. Äärista ka kogu sall kolmekordse pistetereaga.


16. Viimistlemiseks pressi sall läbi õhukese puuvillase riide kasutades triikraua aururežiimi.

Sellise salliga ei ole vaja karta hunti, tonti ega suuri küttearveid!
Jõudu tööle!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kotikiirabi ehk miks tuleb asjad kohe ära parandada

Järgmine

Nõukaaegse pesukasti uus elu ehk teksapükste taaskasutus

Jaga seda artiklit